Nytt fint bibliotek i Löttorp med meröppet
Nu har nya biblioteket öppnat upp i Löttorp vid nya Åkerboskolan. I samband med nyöppningen har meröppet införts på biblioteket.
Bemannade öppettider:
Tisdag: 10-13 och 16-19
Fredag: 10-13
Meröppet:
Måndag samt onsdag-fredag: 16-22
Tisdag: 19-22
Lördag och söndag: 07-22
Meröppet innebär att registrerade meröppet-användare kan komma in och använda biblioteket utanför bemannade öppettider. Tillgången till biblioteket blir därmed större. Under de meröppna tiderna kan lån och återlämning av böcker göras i automaten.
Konceptet används på biblioteken i Borgholm och Rälla och har fungerat väl. Nu är det drygt 450 personer som har tillgång till meröppet på kommunens bibliotek.
Du kan få meröppet-behörighet om du besöker något av kommunens folkbibliotek under bemannade öppettider, personal hjälper dig på plats. Du behöver ha fyllt 18 år för att få tillgång till meröppet.